Zeytin Dalı herekatı,Bulgaristan'da yaşayan 16 bin mülteci için eve dönüş umudu oldu

10:30 by
Fotoğraf:AA

Zeytin Dalı Harekatı Türkiye, Lübnan, Ürdün ve dünyanın birçok ülkesine sığınan 6 milyon Suriyeli mülteci için eve dönüş umudu oldu. Fırat Kalkanı Harekatı ile 150 bin Suriyeli Rai, Cerablus ve El Bab’a döndü. Zeytin Dalı harekatının başarıyla tamamlanmasının ardından 500 bin Suriyeli daha ülkesine dönecek.Bulgaristan'da 16 bin mülteci  var
Türkiye'nin yanı sıra Lübnan 1 milyon, Ürdün 650 bin, Almanya 300 bin, Birleşik Arap Emirlikleri 240 bin, Irak 230 bin, Kuveyt 155 bin, Mısır 117 bin, İsveç 110 bin,Macaristan 72 bin, Avusturya 40 bin, Kanada 39 bin, Hollanda 31 bin, Libya 27 bin,Ermenistan 20 bin, Danimarka 19 bin, Bulgaristan 17 bin, ABD 16 bin, Belçika 16 bin, Norveç 14 bin, Singapur 14 bin, İsviçre 13 bin, Fransa 12 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.
EN FAZLA MÜLTECİ HALEP VE İDLİB'TEN
AFAD'ın bir süre önce mültecilere dönük yaptığı araştırma, Suriyelilerin kamuoyunun bildiği ülkelerinden ayrılış nedenini bilimsel olarak da ortaya koymuş durumda. Suriyelilerin yüzde 57'sinden fazlası yani her beş misafirden üçü güvenlik sorununu Suriye'den ayrılış nedeni olarak belirtiyor. Savaş sırasında Suriyeliler kendilerine en yakın ülkeye göç ettiği dikkati çekilirken, Türkiye'nin ağırladığı sığınmacıların önemli bir bölümü Kuzey Suriye bölgelerinden geliyor.
Sabah
*******************

HABERBG.NET -Bulgaristan haberlerini  Türkçe okuyun

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.