Ankara'da,Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı öncelikleri konuşuldu

08:30 by
Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Komisyonu dönem başkanlığını devralması dolayısıyla Erimtan Müzesi'nde resepsiyon düzenlendi.


Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Nayenski, resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, dönem başkanlığı boyunca AB gündemini ileri taşımanın ve dürüst bir ara bulucu olarak çalışmanın kendileri için muazzam bir sorumluluk olduğunu söyledi.
Bugün her zamankinden daha güçlü bir AB’ye ihtiyaç olduğunu dile getiren Büyükelçi Nayenski, bu sebeple başkanlık dönemlerinde çok çalışmayı taahhüt ettiklerini belirtti.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski ,AB Dönem Başkanlığı önceliklerini sıraladı

Nayenski, göçmen krizi ve terör saldırılarının Avrupa’nın tehditlere ne kadar açık olduğunu gösterdiğini ifade ederek, 
“Biz farkındayız ki bugün yaşadığımız zorluklar ancak ortak çaba ile çözülebilir ve hepimizin ortak isteği iyi hayatlar sürdürebilmektedir. Bu amaca hep beraber ulaşabilmek için ortak bir siyasi vizyon, bağlılık ve cesarete ihtiyacımız var. Daha istikrarlı bir Avrupa’yı hep birlikte inşa edebiliriz.” diye konuştu.
“Birlikte daha güçlüyüz” sloganı ve “bağlanırlık” ana konusunu boşuna seçmediklerini vurgulayan Nayenski, “Kavşakta yaşamanın lanetini ve nimetini bizden iyi kimse bilemez.” ifadelerini kullandı.
Nayenski, mevcut uluslararası ortamlardan kaynaklanan zorlukların bilincinde olduklarının altını çizerek, en iyi çözüm ihtimalleri üzerinde stratejik görüşmelere devam edeceklerini anlattı.
Amaçlarının AB’nin dış ve güvenlik siyasetine gözle görünür bir katkı sağlamak olduğunu belirten Nayenski, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye, Bulgaristan’ın yakın bir komşusu, NATO müttefiki ve göç, terörle mücadele, enerji, tarım ve ekonomi gibi hayati öneme sahip alanlarda ortağıdır. Türkiye aynı zamanda hem AB’ye aday hem de kilit öneme sahip stratejik bir ortağımızdır. Bulgaristan tüm iletişim yollarının açık olması için bundan sonra da çalışmaya canla başla devam edecektir.”

“Genişleme sürecine daha büyük vurgu yapılmalı”


AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin de Türkiye ve Bulgaristan’ın son derece derin tarihi bağlara sahip ilişkisini dostane şekilde devam ettirdiğini vurguladı.
Aşırıcılığın yoğun şekilde yaşandığı şu günlerde Türkiye’de Bulgar, Bulgaristan’da Türk kökenlilerin yaşama kültürünün son derece önem arz ettiğinin altını çizen Şahin, her iki ülkenin ortak kültürel değerlerini yansıtan Demir Kilise’nin açılış törenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un açtığını hatırlattı. Şahin, bu kilisenin açılışının iki ülke arasındaki dayanışmayı temsil ettiğini söyledi.
Kaynak:Anadolu Ajansı
Muhabir: Meltem Bulur


0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.