İsmet İnönü'nün annesi Razgrad doğumlu

13:00 by
İsmet İnnönü annesiyle birlikte.Sağda annesine ait portresi
Gazete Habertürk'ün yazdıklarına göre İsmet İnönü'nün annesi Cevriye hanım Razgrad'da doğmuştur.

İsmet İnönü 24 Eylül 1884 tarihinde İzmir'de Reşit Efendi ile Cevriye Temelli Hanım'ın ikinci oğulları olarak doğmuştur. Reşit Efendi aslen Bitlis'in tanınmış Kürt ailelerinden Kürümoğulları ailesindendir. Reşit'in babası Abdülfettah Efendi Malatya'ya yerleşmiştir. 
İSMET İNÖNÜ İKİNCİ OĞLU
Annesi Cevriye (1867-1959) ise aslen Razgrad'lı (Bulgaristan) olup babası Razgrad ulemasından Müderris Hasan Efendi 1870'li yıllarda İstanbul'a göç etmiştir. Cevriye ile Reşit 1880'de İstanbul'da evlenmişlerdir. İlk çocukları Ahmet Mithat (1882-1960) ve ikincisi İsmet'in dışında Hasan Rıza (ö.1972) ve Hayri Temelli adlı iki oğulları ve Seniha Okatan (ö.1964) adlı bir kız çocukları olmuştur.
ATATÜRK'ÜN YANINDA DEFNEDİLDİ
İsmet İnönü'nün cenaze töreni Anıtkabir'de

25 Aralık 1973 Salı günü, Pembe Köşk'te, saat 16.05'te 89 yaşında vefat etti. 28 Aralık 1973 tarihinde Bakanlar kurulu kararı ve dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ünde katıldığı devlet töreni ile Anıtkabir'de Atatürk'ün tam karşısında toprağa verildi. 


HABERBG.NET'İN  EDİNDİĞİ BİLGİYE GÖRE İSMET İNÖNÜ'NÜN ANNESİ RAZGRAD'IN DYANKOVO(KALOVA)KÖYÜNDE DÜNYAYA GELDİ.   İsmet İnönü annesiyle birlikte 1890'da (İsmet İnönü 6 yaşında)  bu köyde bulunan akrabalarını ziyarete gitmiş.HABERBG.NET


FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN ANINDA HABERDAR OLUN

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.