Şehzade Abdulkadir,Bulgar Kralı III. Boris sayesinde iş bulabilmiş

23:42 by

       


Şehzade Abdulkadir,Bulgar Kralı III. Boris sayesinde iş bulabilmiş.Kantarcılık yapmış.

Şehzade Abdülkadir kimdir
Şehzade olduğu için özel eğitim almıştır. Keman çalmaya meraklı. Almanya'da askeri eğitim gördü. 1924 yılında Hanedan'ın yurtdışına çıkarılması ile birlikte ailesiyle beraber Bulgaristan'a gitti. 6 eşi olmuştur. Bunlar Mislimelek Hanım, Sühendan Hanım, Mihriban Hanım, Meziyet Hanım, Macide Hanım, İrene Hanım'dır. 6 tane de çocuğu vardı. Bunların isimleri ise Şehzade Mehmed Orhan Osmanoğlu, Şehzade Ertuğrul Necib Efendi, Şehzade Alaedin Kadir Efendi, Bidar Sultan, Safvet Neslişah Osmanoğlu, Şehzade Osman Efendi'dir. 
Budapeşte'de kemancılık yapmıştır.

Osmanlı tarihinin tek sosyalist hanedan üyesidir. Şehzade olduğundan özel eğitim gördü. 1924'te Hanedan'ın yurtdışına çıkarılması üzerine ailesiyle beraber Bulgaristan'a gitti. Daha sonra Budapeşte'de kemancılık yaparak hayatını idame etmeye çalıştı. 
Bulgar Kralı III. Boris
Şehzade Abdulkadir, Sultan II. Abdulhamid’in beşinci çocuğu, ikinci oğluydu. II. Kadınefendi Bidar, iki çocuğuna da gözü gibi bakıyordu. Saray, 1875 yılında acı bir olay yaşamış; II. Abdulhamid’in ilk çocuğu/ilk göz ağrısı Ulviye yanarak ölmüştü. Bu nedenle Bidar Kadınefendi, Naima ve Abdulkadir’i dizinin dibinden ayırmadı. Annelik görevi yanında sarayı temsil görevini de yaptı. Giyimi-kuşamı, bakımı ve zarafetiyle Padişah’ın gözdesiydi.


Şehzade Abdulkadir’in Esrarengiz Ölümü

TBMM 3 Mart 1924’te, Osmanlı Hanedanı’na mensup 144 kişinin yurtdışına sürgüne gönderilmesine karar verdi.
6 Mart 1924’te saat 09.30’da kalkan Orient-Exprees’in yolcuları arasında Şehzade Abdulkadir’in ailesi de vardı: İki eşi Macide Hanım ve Meziyet Hanım; üç oğlu 15 yaşındaki Mehmet Orhan, 10 yaşındaki Ertuğrul Necip ve 7 yaşındaki Alaeddin Kadir ile daha yeni doğmuş Bidar. Yanlarında ayrıca iki de haremağası vardı. Bulgar sınırına kadar Türk polisi eşliğinde seyahat ettiler. Budapeşte’ye gitmek için Belgrad İstasyonu’nda indiler.

8 Mart günü 18.00’e doğru Budapeşte’ye vardılar. Şehzade Abdulkadir, Macide Hanım ile iki oğlu Ertuğrul Necip ile Alaeddin Kadir’i Bristol Otel’e yerleştirdi. Kendisi, eşi Meziyet, yeni doğmuş kızı Bidar ve oğlu Mehmet Orhan ile Hadaret Otel’e geçti. İki gün sonra Bidar öldü. Bu, Osmanlı Hanedanı’nın sürgündeki ilk can kaybıydı.
BULGAR KRAL İŞ BULDU

Şehzade Abdulkadir iyi yaşamayı seven biriydi. Kısa zamanda yanında getirdikleri paraları ve ziynet eşyalarını bitirdi. Budapeşte Orkestrası’nda kemancı olarak işe başladı. Ancak bu uzun süreli olmadı. Çok borçlanmıştı. Sofya’ya gitti. Tek umudu II. Abdulhamid’in mirasından düşen payı almaktı. Bu nedenle diğer vârisler gibi Yahudi dişçi Sami Günzberg’e 14 Ocak 1925’te vekâlet verdi. 
Bulgar Kralı III. Boris'in kimlik kartı


Özellikle Çamlıca’daki çok geniş arazilerini ve Musul petrolleri üzerindeki payını istiyordu. Umduğunu bulamadı. Öyle ki Feneryolu’ndaki Abdulkadir Köşkü’nün parasını bile alamadı. Sami Günzberg’e yazdığı mektuplardan doğru dürüst yanıt alamadı. 
Bulgar Kralı III. Boris sayesinde iş bulabildi. Kantarcılık yaptı. Ve 1944 yılında bir hava saldırısı sırasında kimine göre kalp krizi geçirerek, kimine göre düşüp ezilerek hayatını kaybetti.

 HABERBG.NET
HABERBG.NET

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.