Litvi Mestan televizyonda konuştu: En son camiye iki hafta önce gittim

05:09 by
   
Fotoğraf:Ladislav Tsvetkov-bTV
DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, ülkede yaşayan Türklere azınlık statüsü verilmesini istedi.
Özel bir televizyon kanalına konuk olan Mestan, ülkede egemen tek uluslu devletçiliğe bağlı etnik ulus anlayışının, Türk ve Müslümanlara karşı uygulanan asimilasyon politikalarına hizmet ettiğini söyledi.Lütvi Mestan'a en son camiye ne zaman gittiniz sorusu da sorulunca cevap verdi.
DOST partisinin, her türlü bölücülük girişimlerine karşı olduğuna işaret eden Mestan, üstü örtülü olarak Türklere azınlık statüsü verilmesini talep etti. 

Mestan, “Etnik Türk olarak böyle saygı görmek istiyorum. Bulgaristan’ın, Arnavutluk, Ukrayna ve Macaristan’da yaşayan soydaşları için talep ettiği hakların ötesinde bir şey istemiyorum.ifadelerini kullandı.

CAMİYE EN SON İKİ HAFTA ÖNCE GİTTİM
Ermeni asıllı sunucu Anton Hekimyan,Lütvi Mestan'a en son ne zaman camiye gittin sorusunu sordu.Mestan şöyle cevap verdi,“Zannediyorum  iki hafta önce gittim.Cuma namazını kılmıştım” cevabını verdi.
"Bir milliyetin içinde bir, iki veya daha çok etnisite olabilir.”dedi
Seçim kampanyasını, resmi dil Bulgarca yürütmek zorunda kaldığını dile getiren Mestan, "Seçim kampanyası sırasında ana dilimde konuşma hakkım çiğnenmiştir." dedi.
Ülkede “tek uluslu Bulgaristan devleti” kavramının halen tartışılmadığına dikkati çeken Mestan, "Bir milliyetin içinde bir, iki veya daha çok etnisite olabilir.” diye konuştu.
Çocuklarını Türkçe dil derslerine yollayamadığını, bu eksikliği aile ortamında gidererek onlara ana dilini öğrettiğini anlatan Mestan, ülkede ana dil öğretiminin halen seçmeli ders olduğunu anımsattı.

Irkçı Bakandan Lütvi Mestan’a tepki


Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, Mestan’ın, Türklere azınlık statüsü verilmesine ilişkin taleplerinin “provokatif” olduğunu savunarak, savcılığın hemen harekete geçmesini istedi.
Karakaçanov, “Mestan uzun zamandır siyasette dolaşıp duruyor, bu zaman zarfında anayasayı okusaydı, anayasada Bulgaristan’da toplu azınlık haklarının tanınmadığını, kişisel hakların tanındığını görürdü." ifadelerini kullandı.
Anayasada, Bulgaristan’da dini, etnik veya başka toplulukların kolektif haklarından söz edilmediğine, dini inancı, cinsiyeti ve diğer özellikleri ne olursa olsun tüm vatandaşların kişisel haklarının garanti altına alındığına vurgu yaptı.

Kaynak: AA,HABERBG.NET

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.