'1876'da Çerkezköy'e göç eden Bulgaristanlılar Kızılpınar Mahallesini kurdu'

07:54 by

Çerkezköy’ün en kalabalık nüfusuna sahip Kızılpınar Mahallesi muhtarı Ahmet Milli ile bir araya gelerek, Kızılpınar’ın tarihi, göç hareketleri, belediyenin çalışmaları , Kızılpınar isminin nereden geldiğini ve mahallenin sorunlarını konuştuk.
Kızılpınar’ın tarihi nedir ve ismi nereden geliyor?
1876-1877 tarihlerinde Bulgaristan’ın Selvi ilçesinin Dobromirka köyünden göçen dedelerimiz Türkiye’de 3 bölgeye yerleşmişler. Dedelerimizin bir bölümü Balıkesir’in Kurtdere bölgesine, diğer bölümü Tekirdağ Kaşıkçı’ya, bizler ise Silivri’nin Değirmenköy bölgesine yerleşmişiz. 

Fakat kuraklıktan dolayı şimdiki Kızılpınar’ın bulunduğu yere, demiryollarının karşı tarafına gelmişiz ve yerleşmişiz. Dedelerimiz o dönemde hayvanları otlatmak için demir yolunun diğer tarafına yani şimdiki Kızılpınar’ın olduğu bölgeye geliyorlarmış, fakat demiryollarından dolayı büyük sıkıntılar meydana geliyormuş. Bu sıkıntılar yaşanırken ‘Koca Çeşme’ diye tabir edilen, Kızılpınar Merkez Camii’nin yanına yaptıkları kaynağı buluyorlar ve hayvanların su ihtiyacını oradan sağlıyorlarmış. 
O sırada kaynağın çevresinde bulunan kızılağaçtan düşen yapraklar suya kızıl rengi vermiş ve Kızılpınar ismi bu şekilde ortaya çıkmış. Sonrasında halk demiryolu sıkıntılarından dolayı çeşmenin etrafına yerleşmiş.


HABERİN DEVAMI İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ
**************************************************
HABERBG.NET-Bulgaristan'ı Türkçe okuyun

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.