Türkiye’deki Bulgaristan Vatandaşlarından rekor seçim dilekçeleri

07:18 by
                
Seçimlerde yurt dışından oy kullanmak için “zayavleniya” olarak nitelenen seçim formlarının doldurulmasına rekor katılım gerçekleşti. 


28 Şubat tarihinde sona eren dilekçeler için Türkiye’den 18.894 Bulgaristan vatandaşı katılımda bulunurken, bu sayı Bulgaristan seçimlerine yurtdışından en yoğun ilgiyi oluşturdu. 3 ay önce Bulgaristan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye’den 8.000 civarında başvuru yapılmıştı.

EN FAZLA 35 SANDIK

Bulgaristan vatandaşlarının yoğun ilgisine karşın Bulgaristan seçim yasasında yapılan değişiklikle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB üyesi ülkelerde en fazla 35 sandık açılabiliyor.
Bulgaristan’daki Türkler 26 Mart’ta yapılacak olan genel seçimlere DOST Birliği adı altında katılıyor. 

DOST Partisi ile Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP)’den oluşan DOST Birliği oy pusulasına 13 numarada giriyor. Türklerin oylarına talip olan Hak ve Özgürlükler Hareketi ise milletvekili listesinde aşırı Bulgar milliyetçisi ATAKA partisinin eski 2 milletvekilini aday gösterirken, bu durum soydaşların tepki göstermesine neden olmuştu.

Kaynak:İHA

0 Comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.